Anasayfa / Alışveriş / Facebook’un karına Apple’dan büyük darbe!

Facebook’un karına Apple’dan büyük darbe!

Toplumsal medya platformlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bilhassa Meta üzere büyük şirketler bünyesine yeni uygulamalar ekleyerek yeni kullanıcılara ulaşıyorlar ve bu kullanıcılardan yüklü ölçüde para kazanıyorlar.

Facebook üzere toplumsal medya şirketleri, reklamlar sayesinde büyük oranda gelir elde edebiliyor. Ortaya çıkan yeni bilgilere nazaran Apple, ünlü toplumsal medya uygulaması Facebook’u reklam siyasetlerini değiştirmesi için büyük oranda zorluyor.

Apple, Facebook reklam siyasetlerinin değiştirilmesini istiyor!

Geçtiğimiz hafta Facebook’un çatı şirketi Meta, piyasa pahasında yüzde 26’lık (250 milyar dolar) bir düşüş bildirdi. Bu düşüş, şirketin tarihinin en büyük kayıplarından biri oldu. Ortaya çıkan yeni raporlara nazaran bu düşüşte ünlü teknoloji şirketi Apple‘ın da hissesi yüksek. Apple, Facebook’un reklamlar üzerinden gelirini büyük oranda azaltıyor.

Rapordaki bilgilere nazaran Apple, yeni iOS güncellemeleriyle birlikte uygulama üreticilerinin ve reklam verenlerin kullanıcıların internet davranışını incelemesini zorlaştırıyor. Aslında bu durum 2020 yılının Haziran ayına kadar dayanıyor. iOS 14‘le birlikte Apple, kullanıcıların kendilerini takip eden uygulamaları engellemesini sağlayan özelliğini sunmuştu.

Bu özellik sayesinde kullanıcılar rahat bir halde kendi kapalılıklarını koruyabiliyorlar. Lakin bu durum, Facebook reklam siyasetleri için uygun değil. Kullanıcıları izleme, reklam verenler ve uygulamalar için çok kıymetli zira izledikleri takdirde kullanıcıların ilgi alanları ve meraklarına nazaran uygulamalar kullanıcılara reklam sunabiliyor. Bu reklamın kullanıcılarla olan alakası arttıkça reklamın tıklama oranı artıyor ve uygulama daha çok para kazanıyor.

Bu durumdan ötürü Facebook, reklam verenlerden alacağı gelirde büyük oranda düşüş yaşadı. Milyonlarca iOS kullanıcısının olduğunu düşünürsek bu reklam verenler için büyük oranda değerli. Bunun önüne biraz da olsa geçmek isteyen Facebook, yeni teknolojisi Toplu Olay Ölçümü‘nü reklam verenlere sundu.

Bu sayede reklam verenler her ne kadar kişisel bireylerin yaptıkları süreçleri göremese de büyük bir topluluğun yaptığı hareketleri görebilecek ve daha geniş kitleler için bilgilere erişebilecek. Bu durumun gelecekte nasıl bir hal alacağı merak ediliyor. Pekala, sizin fikirleriniz neler? Sizce Facebook reklam siyasetleri değişmeli mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: