Anasayfa / Alışveriş / Facebook’un dizaynında küçük fakat kıymetli değişiklik!

Facebook’un dizaynında küçük fakat kıymetli değişiklik!

Bundan 10 yıl öncesine kadar her beş bireyden dördü Facebook kullanıyorken, artık işler bilakis döndü ve Facebook’un kan kaybetmesiyle birlikte bilhassa Z jenerasyonu olarak isimlendirilen genç kullanıcılar Instagram ve TikTok’a daha fazla ehemmiyet veriyorlar.

Olağan Instagram, Facebook ile tıpkı şirkete yani Meta’ya ilişkin olduğundan pek bir şey fark etmiyor üzere düşünebilirsiniz. Lakin Facebook’un kullanıcı sayısındaki erime CEO Mark Zuckerberg dahil hiç kimseyi şad etmiyor, ki bu durumu düzeltmenin yollarını arıyorlar. 2020 yılında A’dan Z’ye esaslı bir tasarım değişikliğine giden Facebook artık bir yenilik daha yaptı.

Facebook masaüstü sürümünde ne oldu?

Facebook’un masaüstü sürümünde Bildirimler, Profil, Arama, Bildiriler, Menü, Ayarlar üzere seçeneklerin bulunduğu çubuk sol tarafa konumlandırıldı. Bu evvelden sağ üst köşede yer alıyordu. Facebook değişikliği “Tüm gezinme seçeneklerinizi tek bir yere taşıdık” tabirleriyle açıklarken, eski haline geri döndürme seçeneği sunmuyor.

Facebook masaüstünde gezinme çubuğu artık solda. Kaynak: Mashable

Sol taraftaki seçeneklerden birine (örneğin Menü’ye) tıkladığınızda artık içerik sağa hakikat genişleyecek biçimde açılıyor ve buradan istediğinizi yapabiliyorsunuz. Hatırlanacağı üzere evvelce bu seçenekler sağ üst köşede olduğu vakit, aşağı gerçek genişliyordu. Artık ise ekranda daha fazla yer kapladığı için kaotik bir imaj oluştuğu gerekçesiyle eleştiriliyor.

Şu anda Twitter, Gmail, YouTube dahil birçok platformun arayüzünde gezinme çubuğu sol tarafta. Şimdiye kadar bunlara benzememekte ısrar eden Facebook masaüstü sürümündeki yeniliğin birebirini Android ve iOS uygulamasında yapacak mı, belirsizliğini koruyor. Facebook’un taşınabilir uygulamalarında bilinen bir tasarım değişikliği şimdi yok.

Sizler bu mevzuda neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.