Anasayfa / Alışveriş / Facebook’tan üniversite öğrencilerini üzecek haber!

Facebook’tan üniversite öğrencilerini üzecek haber!

Facebook, 10 Eylül 2020 tarihinde üniversite öğrencilerine özel bir platformu pilot kullanıma sundu. Campus, ortak ilgi alanlarına sahip öğrenciler için birbirleriyle irtibat kurma imkanı tanıyan bir internet ağı olarak sadece öğrenciler için kurulmuştu.

Campus’ü kullanmak için üniversite e-postasının yanında mezuniyet yılı ile bağlanılıyor ve bu formda öğrenciler, üniversitelerine ilişkin aktiflik ve kümelere ulaşabiliyordu. Artık ise şirket, üniversitelilerin kullanımına sunduğu uygulamayı kapatma kararı aldı. İşte ayrıntılar…

Facebook Campus 10 Mart’ta kapanıyor

Üniversite öğrencilerini üzecek haber, 10 Mart’tan sonra Facebook Campus’ün kapatılacağına işaret ediyor. Facebook’un uygulama içinde gönderdiği bir ileti ile bildirdiği üzere, uygulama kapanacak ve Yerleşke profilleri, kümeleri, gönderileri ve başka bilgiler silinecek. Kullanıcılar uygulamanın fişi çekilmeden evvel bir dışa transfer aracı ile dataları indirebilirler.

Şirket, başta bu uygulama ile öğrencileri birbirine daha da yakınlaştırmayı amaçladıklarını, ancak bunun en yeterli yolunun Facebook kümeleri olduğuna karar verdiklerini açıkladı. Toplumsal medya danışmanı Matt Navarra, birtakım öğrencilerin aldıkları bu bildirisi bildirdiğini ve bunun bir ekran imajını kendisine gönderdiklerini Twitter üzerinden bildirdi. Bu haberden ötürü üzülen çok fazla öğrencinin olmaması, tahminen de şirketin bu kararında haklı olduğuna işaret ediyor.

COVID-19’un da artmasıyla okullar uzaktan eğitime geçti ve bu süreçte uygulama için büyük bir umut doğdu. Fakat Campus, başka bir uygulama olmaktan fazla, birçok Facebook dikeyinin yanında “Daha Fazla” seçeneğine tıklandığı vakit görüntülenebiliyordu. Bu durumun, toplumsal ağın kullanımını makûs etkilemiş olma ihtimali epey yüksek.

Kaynak: Adweek

2021 yılının ortalarından sonra, platforma 30 okul daha eklendi. Böylelikle özellik toplam 60 ABD kolej ve üniversitesinde kullanılabilir hale geldi. Facebook TechCrunch’a verdiği demeçte, şu anda pilot programda 204 okul olduğunu belirtti.

Facebook’un Campus ağını kapatma kararını onaylayan şirket sözcüsü şu cümleleri söyledi:

Facebook Yerleşke pilot uygulamamızı sonlandırmaya karar verdik. Üniversite öğrencilerini desteklemenin en güzel yolları hakkında çok şey öğrendik ve onları bir ortaya getirmeye yardımcı olacak en tesirli araçlardan biri de Facebook Kümeleri. Test okullarındaki öğrencilere Campus’ün artık kullanılamayacağını bildirdik ve katılmaları için ilgili kolej Facebook kümelerini önerdik.

Sizler Facebook’un Campus’ü kapatması hakkında ne düşünüyorsunuz? Platformun pilot kullanımdan çıkıp küresel olarak kullanıma sunulmasını ister miydiniz? Yoksa Facebook kümeleri üniversite öğrencilerinin toplumsallaşması için daha mı kolay? Fikir ve görüşlerinizi yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.