Anasayfa / Alışveriş / Facebook’tan Ukrayna savaşında kritik karar

Facebook’tan Ukrayna savaşında kritik karar

Ukrayna halkı için profil kilitleme özelliğini faal eden Facebook, yeni özelliğini duyurdu. Şirket, Ukrayna için Özel Operasyon Merkezi kurduğunu açıkladı.

Profil kilitleme özelliği, mahremiyet ve güvenlik konusunda endişelenen kullanıcılara sunuluyor. bu özellik sayesinde ülkedeki kullanıcılar, Facebook profillerini sadece arkadaşlarının sitedeki içeriği görebilmesi için kilitleyebiliyor. Profil kilitleme özelliği, kullanıcılar manuel olarak kapatana kadar faal kalıyor.

Facebook, Ukrayna için Özel Operasyon Merkezi kurdu

Facebook, geçtiğimiz yıl Afganistan’da bulunan kullanıcıları için profil kilitleme özelliğini faal etti. Kullanıcıları tehlikeye atabilecek içeriklerin görünmesini engelleyen özellik, hesapların süratli bir biçimde garanti altına alınabilmesi için tasarlandı.

Facebook Güvenlik Siyaseti Lideri Nathaniel Gleicher, yeni güvenlik özelliği ile ilgili açıklama yaptı. Twitter üzerinden duyuru yapan Gleicher, “Şirketimizin geçen yıl Afganistan olayları sırasında faal ettiğimiz kilitleme özelliği ile birebir. Kilitli profillerde küçük mavi rozet görünecek. Ziyaretçiler, kilitli profili görüntülediklerinde hudutlu bilgiye erişebilecek.” tabirlerine yer verdi.

Profil kilitleme süreci gerçekleştiğinde hesaptaki herkese açık gönderilerin saklılığı, yalnızca arkadaşlar olarak değişiyor. Ziyaretçiler, hesabın hakkında kısmının sırf bir kısmını görebiliyor. Fakat kullanıcıların arkadaşları gönderileri, kıssaları, kapak ve profil fotoğrafını görebiliyor.

Gleicher, Facebook’un sadece bir toplumsal ağ olduğunu ve kullanıcıların şahsî güvenlikleri için farklı tedbirler alması gerektiğini belirtti. Kullanıcılar, Facebook uygulamasında profil isminin altında yer alan Daha Fazla seçeneğine tıklayarak Profil Ayarları menüsüne erişebilir. Ukrayna’da bulunan kullanıcılar, menünün aşağısında yer alan güvenlik seçenekleri ortasında Profili Kilitle butonuna tıklayarak süreci gerçekleştirebilir. Bu noktadan sonra ziyaretçiler, gönderilen içeriği sadece arkadaşlarının görüntüleyebileceğini bildiren bir ihtar görecektir.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: