Anasayfa / Alışveriş / Facebook’tan TikTok için akıl almaz lobicilik faaliyeti!

Facebook’tan TikTok için akıl almaz lobicilik faaliyeti!

TikTok ve Meta ortasındaki savaş hakkında değişik bir argüman ortaya atıldı. Washington Post tarafından paylaşılan son rapora nazaran Facebook, TikTok’a karşı lobi faaliyetleri yürütmek için ABD’nin en büyük danışmanlık şirketlerinden biriyle anlaştı.

Facebook, TikTok’a karşı lobi yapmakla suçlanıyor

Facebook’un ana şirketi Meta, ABD’deki kullanıcılarını kaybetmemek ismine değişik bir karalama kampanyasında bulunmuş olabilir. Washington Post’a nazaran Meta, ABD halkına karşı TikTok’u kötülemesi için ülkenin en büyük danışmanlık şirketlerinden olan Targeted Victory’ye ödeme yaptı.

Meta, TikTok’a karşı lobi yapması için anlaştığı danışmanlık şirketine birtakım direktifler verdi. Örneğin kötüleme kampanyası, uzman psikologların TikTok tersi yorumları ve ABD’de tanınan gazetecilerin köşe yazılarıyla yürütülecekti.

ABD’li toplumsal medya devi Meta’nın hedefi ise çok kolaydı. TikTok’u, Amerikan çocukları ve toplumu için tehlike olarak göstermek istedi. Şirket tarafından Targeted Victory’ye gönderilen e-postalardan biri şu biçimdeydi:

“Meta artık kum torbasına dönüşmüşken (federal kurumların Meta’yı araştırmasından bahsediyor), bilhassa gençler ortasında tanınan olan yabancılara ilişkin TikTok platformu gerçek bir tehdittir.”

Facebook’un öbür toplumsal medya platformları için endişelenmesi aslında çok açık. Facebook’un gençler ortasındaki kullanımı pratikte sıfırlanmış durumda. Rakibi ortadan kaldırmak ise bu kitleyi platforma geri getirebilir.

Meta’ya bağlı toplumsal medya ağının günlük faal kullanıcı sayısı 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,930 milyar düzeyindeydi. Lakin Facebook, günlük kullanıcı sayısının 1 milyonluk bir kayıp yaşayarak dördüncü çeyrekte 1,929 milyara gerilediğini açıkladı.

Danışmanlık firması Targeted Victory kampanya hakkında yorum yapmadı, fakat Meta’yı birkaç yıldır temsil ettiğini ve yaptığı işten gurur duyduğunu söyledi. Meta’nın “TikTok, çocuklar için nasıl en ziyanlı toplumsal medya haline geldi” üzere yazılar istediğini lisana getirdi.

Meta sözcüsü Andy Stone ise kampanyayı savundu. Sözcü açıklamasında, “TikTok dahil tüm platformların dengeli bir seviyede incelenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Pekala ya siz Facebook tarafından yürütülen TikTok lobi kampanyası hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından ya da SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı unutmayın.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: