Anasayfa / Alışveriş / Facebook’tan skandal hareket: Hayran sayfasına mavi tik!

Facebook’tan skandal hareket: Hayran sayfasına mavi tik!

Facebook, skandal bir atılım ile gündeme geldi. Tanınan toplumsal medya platformunda göz önünde yer alan şahıslara birçok vakit mavi tik verilir. Ünlülerin merkezde yer aldığı bu sistem, Facebook‘un yanlışı nedeniyle baş ağrıtacağa benziyor.

Çünkü platform, bir hayran sayfasını gerçek bir hesap sanarak mavi tik verdi. Tam 153 bin takipçisi olan sayfanın, daha evvelden 6 sefer isim değişikliğine gittiği ve insanları dolandırmaya çalıştığı ortaya çıktı.

Geçersiz Elon Musk, Facebook sayesinde mavi tikli oldu

Olağan koşullarda Elon Musk üzere davranmaya hesap sahibi, sayfanın büsbütün hayranlar için oluşturduğunu belirten birkaç ibareyi de tanıtımına ekledi. Buna karşın Facebook takımı, hesabı nitekim de Elon Musk‘ın kullandığını zannederek mavi tik programını başlattığı ortaya çıktı.

Onaylanmış statüsüne geçen hesap, mavi tik alarak herkesi şaşırttı. Bununla birlikte kelam konusu sayfanın sahibinin, Mısır merkezli bir pozisyona sahip olduğu öğrenilirken, Elon Musk‘ın Teksas‘ta yaşaması ve bunun dikkate alınmaması gözlerden kaçmadı. Olağan durumda onaylanmış hesap için birçok doküman talep eden platform, anlık bir yanılgı ile müracaat olmadan hayran sayfasına mavi tik verdi.

Fakat kıssa tam olarak burada bitmiyor. Daha evvel 6 farklı ismi kullanan ve sayfada yalnızca 10 paylaşımı olan hesap sahibi, mavi tikin akabinde pek rahat durmamış. Çünkü gelen bilgilere nazaran onaylanmış hesabın, öbür Facebook kullanıcılarını dolandırmaya çalıştığı öğrenildi. Bitcoin bazlı birtakım denemelere giren sayfa, yapılan denetimlerin akabinde kapatıldı.

Sayfaya erişimi kaldıran Facebook, rastgele bir açıklama yapmadı. Bununla birlikte sayfanın sahibi olan hesaba karşı bir atak yapılıp yapılmadığı ise bilinmiyor. Doğrulanma tarihi de bilinmeyen hayran sayfası, yolcuğunu tamamlarken, mavi tik konusu da toplumsal medya platformlarının başını ağrıtmaya devam edecek üzere gözüküyor. Twitter da emsal zahmetlerle uğraşmış ve 2017‘de doğrulama sürecine orta verdiklerini açıklamıştı. Bununla birlikte platform, bu yılın başında tekrardan onay periyodunu başlatmıştı. Bakalım Facebook, bundan sonrası için nasıl atılımlar yapacak. Bekleyip göreceğiz.

Sizler de mevzu ile alakalı görüşlerinizi bizlere rahatlıkla aktarabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.