Anasayfa / Alışveriş / Facebook’tan Instagram’a kısıtlama!

Facebook’tan Instagram’a kısıtlama!

Geçtiğimiz yıl Facebook, yani yeni ismiyle Meta için sızdırılan evraklar ve açılan davalar hasebiyle çok da olumlu bir sene olarak geçmedi. Kurulduğu tarihten itibaren birinci sefer yeni kullanıcı sayısında düşüş yaşayan şirket “Gençleri makûs etkilediğine” dair sızdırılan evrakların tesirlerini silmek için uğraşıyor.

Geçtiğimiz yıl çocuklar için yeni bir Instagram uygulaması için çalışmalar yürüten şirket bu çalışmaları ansızın durdurdu. Çocuklarının erişebileceği hesap konusunda telaşlı olan ebeveynleri ilgilendiren bir gelişme Meta’dan geldi. İşte detayları…

Facebook’tan Instagram’a ebeveyn denetim kısıtlaması

Meta, yeni ebeveyn denetimleri sayesinde ailelerin çocuklarının Instagram üzerinde ne kadar vakit geçirdiklerini denetim edebilmelerini sağlıyor. Facebook’un artık ana şirketi olan Meta, ebeveynlere ve velilere gençlerinin toplumsal medyayı ve sanal gerçekliği nasıl kullandıkları konusunda yeni araçlar kullanıma sunacağını açıkladı.

Toplumsal medya devi yeni kısıtlamalarını birinci olarak Instagram’da faal hale getiriyor. Ebeveynler bu güncelleme ile birlikte, çocukların Instagram’da geçirdikleri süreyi görüntüleyebilecek ve vakit sonları belirleyebilecekler.

Gelen denetim güncellemesinde ailelerin en çok içini rahatlatan kısım ise genç hesapların takip ettikleri ve onları takip eden hesapları da denetim edebilecek olmaları. Instagram içerisinde “Aile Merkezi” içerisinden genç kullanıcıların toplumsal medya kullanımlarına tek bir sekmeden erişebilirler.

Instagram üzerinden yapılan açıklamaya nazaran özellik birinci olarak ABD’de faal hale gelecek. Önümüzdeki aylarda olarak kullanıma sürülmesi bekleniyor. Daha fazla ebeveyn denetimi yayınlanması, Meta’nın hizmetlerinde gençlerin güvenliğini korumak için kâfi efor göstermediği tenkitlerine bir cevap pahasında olsa da faydalı olup olmayacağı şimdiden bilinmiyor.

Sizler bu kurallar ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi forum ve yorumlar kısmında belirtmenizi bekliyoruz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: