Anasayfa / Alışveriş / Facebook’tan Instagram hesabını silme süreci nasıl yapılır?

Facebook’tan Instagram hesabını silme süreci nasıl yapılır?

Facebook’tan Instagram hesabını silme süreci, iki toplumsal medya platformunun en baş karıştırıcı noktasının başında geliyor. Bunun sebebi, Facebook yahut Instagram uygulamasında direkt “hesap irtibatı kaldırma” butonu olmamasından kaynaklanıyor.

Facebook ve Instagram hesaplarını birbirine bağladığınız vakit, ‘Hesaplar Merkezi’ otomatik olarak etkinleşiyor. Burada çapraz irtibatı olan profillerinizi görebiliyorsunuz. İsterseniz Facebook-Instagram ortası profil fotoğrafı ve gönderi senkronizasyonunu açıp kapatabiliyorsunuz. Biz bu rehberimizde Facebook ve Instagram irtibatı kaldırma konusu üzerinde duracağız.

Facebook’tan Instagram hesabını silme

Facebook, Instagram, Messenger hesaplarını birleştirmek maksadıyla hayata geçirilen Hesaplar Merkezi öncesinde; Instagram uygulamasında ‘Bağlı Hesaplar’ ismi verilen bir kısmı bulunuyordu. Buradan tek tuşla hesabınızı Facebook’a bağlayabiliyordunuz, dilediğiniz vakit da ilişkiyi kaldırabiliyorsunuz.

Hesaplar Merkezi’nin kullanıma sunulmasıyla bir arada Facebook ve Instagram ortasındaki ilişkiyi kaldırmak da kolaylaştı. Tüm adımları fotoğraflarla destekleyerek ayrıntılı bir formda anlattık. Android yahut iOS akıllı telefonunuzdan Instagram’ı açın ve etapları takip edin.

  • Profilinizi açın.
  • Ayarlar kısmına giriş yapın.
  • Alt kısımdaki “Hesaplar Merkezi” seçeneğine tıklayın.
  • Hesaplar Merkezi açıldıktan sonra karşınıza gelen “Hesaplar ve profiller” kısmına dokunun.
  • Burada birbirine bağlı olan Facebook, Instagram ve öbür tüm hesaplarınızın listesini göreceksiniz.
  • Instagram hesabınızı Facebook’tan ayırmak yani bağımsız hale getirmek istediğinizden ötürü ekrandaki “Instagram” yazısına tıklamanız gerekiyor.
  • Akabinde, Hesaplar Merkezi nitekim Facebook’tan Instagram hesabını silme sürecini isteyip istemediğinizi size soruyor.
  • Şayet onaylıyorsanız sayfanın alt kısmındaki “Hesaplar Merkezi’nden kaldır” butonuna tıklayın.
  • Bilgilendirmeleri de okuduktan sonra son defa “…. Hesabını Kaldır” seçeneğine tekrar dokunun. Ardından süreciniz tamamlanacaktır.

Facebook’tan Instagram hesabını silme sürecini tamamladıktan sonra, Instagram için yeni bir şifre oluşturmanız gerekiyor. Aksi halde profilinize erişiminizi büsbütün kaybedebilirsiniz. Bu türlü bir sıkıntıyla karşılaşmamak için Instagram ayarlarını açın ve Güvenlik kısmına girin. Üst kısımdaki ‘Şifre Oluştur’ butonuna tıklayın, akabinde açılan sayfada dilediğiniz şifreyi seçin.

Şifre oluşturduktan sonra artık Facebook’a gereksinim duymadan Instagram hesabınıza bağımsız olarak giriş yapabilirsiniz.

Buradan Instagram hesabınız için yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Facebook ve Instagram ilişkisi kaldırma sürecini tamamladınız. Bu noktada bilmeniz gereken çok kıymetli bir ayrıntı daha var. Instagram hesabınızda kayıtlı olan e-posta adresi, Facebook’takinin birebir birebiri olabilir. Münasebetiyle şayet o e-postayı kullanmak istemiyorsanız Instagram’daki Profili Düzenle kısmına girin ve “Kişisel Bilgiler Ayarları”ndan değiştirin.

Bu durumun birebiri telefon numarası için de geçerli. Şahsî bilgiler kısmında gözüken telefon numaranızı dilediğiniz formda değiştirmeyi unutmayın. Etapları tamamladıktan sonra Instagram hesabınız Facebook’tan bağımsız hale gelecektir.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.