Anasayfa / Alışveriş / Facebook’a 69.6 milyon dolarlık para cezası!

Facebook’a 69.6 milyon dolarlık para cezası!

Dünyanın en büyük toplumsal medya platformu şirketlerinden Facebook, başına gelen olaylarla gündem olmaya devam ediyor. Mark Zuckerberg‘in kurucusu olduğu şirket; Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger uygulamalarıyla dünyanın en büyük toplumsal medya ağını oluşturuyor. O denli ki geçen aylarda yapılan açıklamaya nazaran platformlarındaki aylık kullanıcı sayısının 3.5 milyarı geçmiş durumda.

Facebook, değişim ve gelişim maksadıyla yaptığı birtakım mutabakatlarda usulsüzlük gerekçesiyle başı kederde. Şirketin ticari uygulamaları konusunda ABD hükümetinin artan baskılarıyla karşı karşıya olduğu bir vakitte, İngiltere’den gelen ceza haberi Mark Zuckerberg’in elini epey zora sokuyor.

CMA’dan Facebook’a büyük ceza!

Facebook, geçen yıl en büyük GIF platfomlarından Giphy’i 400 milyon dolar karşılığında satın almıştı. Birleşik Krallık Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), bu muahedenin akabinde bir inceleme başlattı. CMA, satın almadan evvel Facebook’un kendilerinden onay almaları gerektiğini söylemişti. Bu ihtarlara kulak asmayan şirkete ceza geldi. CMA, Facebook’a 69.6 milyon dolarlık para cezası kesti.

CMA’dan bir yetkili açıklamasında, ‘’İlk kere bir şirketin, CMA tarafından istenen bilgileri kasıtlı olarak vermediğine şahit olduk.’’ dedi. Facebook’un yapılan ikazlara karşın gerekli bilgileri vermemekte ısrarcı davrandığını da vurguladı.

Kesilen cezanın akabinde Facebook kanadından da karşılık geldi. Bir şirket sözcüsü, ‘’ Facebook olarak duruma düzgün niyetle yaklaştık, CMA’nın haksız kararına mutlaka katılmıyoruz.” Dedi.

Ceza yalnızca bunu nedenle de sonlu değil. Şirket, uyumluluk şefini CMA’nın onayı olmadan iki defa değiştirdiği için 690 bin dolar cezaya çarptırdı. Sizce Facebook kendi tezinde haklı mı? Ceza alması gerçek bir karar mı? Facebook hakkındaki bu ve gibisi görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz..


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: