Anasayfa / Alışveriş / Facebook, yeniden tenkitlerin odağında!

Facebook, yeniden tenkitlerin odağında!

Toplumsal medya devi Facebook, tekrar tenkitlerin odağında yer alıyor. Bu sefer sebebi ise aşı tersi paylaşımlara müsaade vermeyeceği tarafındaki kelamına rağmen birtakım paylaşımlara müsaade vermesi. Son vakitlerde toplumsal medya platformu sık sık eleştiriliyor. Zira birkaç ay evvel çıkan raporlara nazaran şirket, kullanıcıların bilgilerini paylaşmakla suçlanıyor. Ayrıyeten çocukların toplumsal medya kullanması için çeşitli projeler yaptığı da ileri sürüldü.

Facebook, aşı tersi reklamları yayımladı

CNN’in haberine nazaran toplumsal medya platformu, aşı aykırısı iletileri engellediğini söyledi. Lakin son vakitlerde sitesinde birden fazla aşı zıddı reklamın yayınlanmasına da müsaade verdiği aktarıldı. Üstelik bu reklamlardan biri epeyce sert bir hal takınıyordu. Çünkü aşı kaidelerini Holocaust (Nazilerin yaptığı soykırımı) ile karşılaştırdı.

Facebook‘ta yayımlanan bir öbür reklamda ise “Aslen Amerikalıyım ancak şu anda 1941 Almanya’sında yaşıyorum” bildirisiyle tanıtılan tişörtler vardı. Mayıs ayından bu yana ‘Ride the Red Wave‘ sayfasının reklamlarından Facebook, 280.000 dolardan fazla para kazandı. Sayfanın 10.000’den az takipçisi var lakin Facebook’a ödeme yaparak potansiyel olarak milyonlarca şahsa ulaşabilir.

Ayrıyeten bir şirket tarafından işletilen ‘Next Level Goods‘ sayfası ise 2019’dan bu yana Facebook reklamlarına 500.000 dolardan fazla harcadı. Şirket, aşı aksisi tişörtlerin reklamını yapmak için nizamlı olarak Facebook’u kullanıyor. Bu ortada, Facebook datalarına nazaran reklamlar en çok Teksas, Florida ve Kaliforniya‘daki kullanıcılar tarafından görüntülendi.

Facebook, bu reklamların nasıl yayımlandığı hakkında bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Şirket, kısa mühlet evvel COVID-19 aşılarının ziyanlı olduğuna dair gönderileri kaldırma kelamı verdi. Ayrıyeten 20 milyondan fazla içeriği sildiğini açıkladı. Facebook’un sahibi Meta, COVID-19 siyasetlerini Nazi Almanyası ile karşılaştıran ve aşıları zehir olarak tanımlayan reklamların ‘bilgilendirme politikalarına’ alışılmamış olduğunu söyledi.

Bununla birlikte, NYU araştırmacısı Laura Edelson‘a nazaran Facebook manuel olarak tüm reklamları incelemediği için bu türlü bir sorun oldu. Ayrıyeten siyasi kampanyalara kıyasla ticari sayfaların daha ölçülü bir siyasetle müsabakası da bunun bir başka nedeni. Büyük olasılıkla Facebook’un algılama sistemleri bu reklamları gözden kaçırdı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: