Anasayfa / Alışveriş / Facebook Reels global olarak kullanıma açıldı

Facebook Reels global olarak kullanıma açıldı

Meta (veya eski ismiyle Facebook), görüntü uygulaması TikTok ile rekabeti kızıştıracak bir atak attı. Birinci olarak Instagram’da yayınlanan Reels özelliği, artık de Facebook’a geliyor. Geçtiğimiz periyotta Türkiye’deki Facebook kullanıcıları ortasında test edilen Reels artık 150’den fazla ülkede kullanılabilecek.

Toplumsal medya devinin açıklamasına nazaran Facebook Reels, içerik oluşturucularının yayınladıkları görüntülerden para kazanmalarına imkan tanıyan yeni özelliklere sahip. Reels’in Facebook için sunulan bu genişlemesi, genç kullanıcılar ortasında tanınan olan TikTok ve Snapchat üzere uygulamalarla rekabet eden Meta’nın günlük kullanıcı sayısını artırmaya yardımcı olabilir.

Facebook Reels ile para kazanmak

Birinci olarak Eylül ayında ABD’de piyasaya sürülen Facebook Reels, kullanıcıların 30 saniyelik görüntüler kaydetmesine imkan tanıyordu lakin şirket, global genişlemeyle birlikte Reels’in uzunluğunu bir dakikaya çıkardı. 2020’den beri Reels, Facebook’un ana şirketi Meta’ya ilişkin fotoğraf ve görüntü hizmeti Instagram’da da mevcut.

Meta, Reels’in en süratli büyüyen içerik formatı olduğunu ve görüntünün, insanların Facebook ve Instagram’da harcadıkları vaktin yarısını oluşturduğunu tabir etti. Haber Akışı ve Öyküler kadar maddi gelir sağlamayan Reels, bu kısımlarla karşılaştırıldığında çok daha az reklam içeriyor.

Facebook, daha fazla reklam cinsini test ettiğini ve Reels görüntülerinin kaç kere görüntülendiğine bağlı olarak içerik oluşturucularına 35.000 dolara kadar ödeme yapacağını söyledi. Ayrıyeten kullanıcıların, görüntü sahiplerine “Star” (Yıldız) ismi verilen özellik aracılığıyla bahşiş verme yeteneğini de kullanıma aldı. Şirket, içerik oluşturucularına her yıldız için 1 sent ödeyecek. Bu özelliğin Türkiye’de olup olmayacağı şimdi bilinmeyen.

Facebook, Reels’i hareketlendirecek öteki özelliklere de sahip. Toplumsal medya platformu, kullanıcıların Reels görüntülerini kurgulamalarına müsaade verecek, böylelikle TikTok’un Duet özelliğine benzeri biçimde diğer bir kullanıcının görüntüsünün yanında bir görüntü kaydetmek mümkün olacak.

Facebook kullanıcıları, toplumsal ağın görüntü merkezi Watch’tan Reels’i izleyebilecek. Şirket, içerik oluşturucuların Reels görüntülerini Facebook ve Instagram’da çapraz paylaşmasını sağlamak için araştırmalara devam ettiğini de açıkladı.

2021’in son üç ayında, Facebook’un günlük etkin kullanıcısı 1,93 milyardan 1,92 milyara düştü ve son gerileme, çoğunlukla gelişmekte olan ülkelerden geldi. Facebook ayrıyeten birinci sefer günlük kullanıcı sayısında düşüş yaşadı. Tüm bu gelişmeler sonucunda Meta, platformlarına daha fazla kullanıcı getirmek istiyor.

Facebook Reels hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: