Anasayfa / Alışveriş / Facebook Kümeler, palavra haberlerin önüne geçecek!

Facebook Kümeler, palavra haberlerin önüne geçecek!

Günümüzün en tanınan uygulamaları ortasında yer alan Facebook, Ukrayna’ya savaş açan Rusya ile bir müddettir baş başa geliyor. Doğal şirket, ülkedeki tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Ancak bilhassa kümeler aracılığıyla yayılan bir çok palavra haber hala gündeme oturmaya devam ediyor. Bu sebeple platform, kümeler için yeni bir hizmetini kullanıma sunacağını açıkladı.

Facebook, kümeler içerisindeki yöneticilerin işini kolaylaştıracak

Günümüzde çabucak hemen herkes tarafından kullanılan Facebook gurupları, yemek tanımı paylaşanlardan spor sayfalarına kadar pek çok bireye hitap eden bir hal aldı. Ama bunların içerisinde sıhhat, siyaset ve askeri odaklı guruplarda mevcut.

Fakat çeşidi her ne olursa olsun, bu tip kümelerde yanlış bilgilerin kasıtlı yahut kasıtsız olarak paylaşılma oranı bir epey yüksek. Münasebetiyle şirket, bir müddettir üzerinde çalıştığı yeni bir kontrol aracı sayesinde bu paylaşımların önüne geçmek istiyor.

Yeni gelen bu özellik sayesindeyse, küme yöneticileri artık sistem ya da 3. taraf denetleyici şahıslar tarafından tespit edilen yanlış bilgileri otomatik olarak reddetme talihine sahip olacak. Hatta Facebook, mevzuyla alakalı PolitiFact, Reuters ve The Associated Press üzere 80den fazla kuruluşla ortak çalışmaların yapıldığını belirtiyor.

Aslında pandemi devrinde de buna misal bir özellik kullanıma sunulmuştu. Ancak MIT tarafından yapılan bir araştırma, gönderilerin yanlışlı bilgiler içerdiğine dair etiketler konulsa bile inanmaya devam eden şahıslar olduğunu gösteriyordu. Münasebetiyle Facebook kümeler için sunulan bu yeni özellik, otomatik olarak gönderiyi kaldıracağı için bu sıkıntıya da tahlil olacak.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yahut yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.