Anasayfa / Alışveriş / Facebook kullanıcılarını uyardı: Cezalar yolda!

Facebook kullanıcılarını uyardı: Cezalar yolda!

4 Ekim’de yaşanan ve yaklaşık 6-7 saat süren Facebook kesintisinin tesirleri devam ediyor. Platformla birlikte, Instagram ve WhatsApp‘da günün geri kalanında kullanılamaz bir haldeydi. Pek çok kişi, sitenin kaynak kodlarının yahut kullanıcı datalarının çalındığını, bu sebeple uzun bir mühlet kapalı kaldığını söylüyordu.

Fakat Mark Zuckerberg‘ün müdahalesinin akabinde tıpkı gece 3 platformda çevrimiçi oldu. O günden sonra şirket pek çok güncelleme ve yenilikle yaşanan bu hadiseyi unutturmaya çalıştı. Son yapılan bilgilendirmeye nazaran de site içerinde kural ihlali yapan bireylere ağır cezalar verileceğine dair oldu.

Facebook, kontrolleri sıklaştırıyor

Facebook, platform içerisinde rastgele bir alanda kurallara uymayan kullanıcıların kümelerde yapmış olduğu içerik paylaşımlarını düşürmeye başlayacak. Bu hareketin, ihlalcilerin topluluk içerisindeki öbür şahıslara ulaşmasını sonlandırmayı hedefliyor. Buna ek olarak, yorum yapmalarını ve diğerlerini davet etmelerinin de önüne geçilmesi tarafında çalışmalar sürdürülüyor.

Facebook bir blog paylaşımında, yeni özellik hakkında birtakım ayrıntılar paylaştı. Örneğin küme yöneticileri bir gönderi üzerinde Facebook Tarafından İşaretlendi yazısını görüp, platform ihtar vermeden evvel ilgili paylaşımı kaldırabilecek. Şayet paylaşımda rastgele bir ihlal olmadığını düşünüyorsa da inceleme talebinde bulunabilecek.

2020 yılında yapılan ABD başkanlık seçimlerinden bu yana, platform üzerindeki kümeleri oylama ve sonuçlar hakkında yanlış bilgi yaymak için kullanan bireylerin sayısında büyük bir artış yaşandı. Ayrıyeten, yakın vakitte Kongre önünde tabir veren şirketin eski çalışanı Frances Haugen‘ın sızdırdığı dokümanlar sebebiyle, platform aşırıcılar ve öteki ziyanlı içerikler yüzünden incelemeyle altına alındı.

Şirket, kimi bireylerin, kendisinin açığını bulmaya çalıştığını ve en ufak bir şey olduğu vakit, bu durumu anında raporlayıp, yakaladım kampanyasına dönüştürdüğünü söyledi. Fakat aslında yapmaya çalıştıkları şeyin, mümkün olduğunca şahsî dataları ihlal etmeden şeffaflık sunmak ve yanlış bilgi içeren içerikleri kaldırmak olduğunu belirtti.

Ayrıyeten yeni gelen bu bilhassa birlikte, sırf yeni kullanıcıların ve gönderilerin değil, geçmişe yönelik yapılacak taramalar sayesinde eski paylaşımların ve bireylerinde denetimden geçeceği söylendi. Bu sayede şayet bir kişinin profilinde şayet kuralları ihlal eden bir paylaşım varsa bunu kaldırması istenecek yahut Facebook duruma müdahale ederek kendisi kaldıracak.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın!


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: