Anasayfa / Alışveriş / Facebook, iki faktörlü doğrulamayı zarurî hale getiriyor!

Facebook, iki faktörlü doğrulamayı zarurî hale getiriyor!

Facebook, Meta’nın resmi blog sayfası aracılığıyla yeni bir blog yazısı yayınladı. Şirket, yeni devirde yüksek riskli kategorisine aldığı birtakım hesaplarda iki faktörlü doğrulama (2FA) özelliğini mecburî hale getireceğini belirtti. Bu sayede güvenlik tehditlerinin önüne geçilecek.

Facebook Protect projesi genişliyor

Geçtiğimiz aylarda Facebook Protect isimli projesini duyuran şirket, artık de bu projenin kapsamını genişletmeye karar verdi. Meta projesiyle önümüzdeki süreçte toplumsal medya alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefleyen Facebook; gazeteciler, politikler, hükümet yetkilileri ve insan hakları savunucuları üzere risk altında olan bireylere özel olarak iki faktörlü doğrulama uygulamasını zarurî hale getirecek.

Facebook’un yeni güvenlik programı, iki faktörlü kimlik doğrulama üzere güvenlik özelliklerini daha kolay hale getirerek kullanılabilirliğini artıracak. Potansiyel bilgisayar korsanlarının ve siber tehditlerin tespitini kolaylaştıracak bu yeni sistemle, hem sayfalar ve kümeler hem de hesaplar için ekstra güvenlik tedbirleri alınacak.

Birinci olarak Amerika Birleşik Devletleri’nin belirli eyaletinde pilot uygulama olarak denenen Facebook Protect, 2020 yılındaki ABD Başkanlık Seçimleri ile yanlış bilgilerin dağılmasını engellemek ve berbata kullanımın önüne geçilmesi için kullanılmıştı.

Meta tarafından yapılan açıklamaya nazaran yeni uygulama şu an için toplamda 1.5 milyon hesap için devreye sokuldu. ABD’deki seçimlerin akabinde Hindistan ve Portekiz üzere 50’den fazla ülkede uygulanan bu sistem, 2022’nin sonuna kadar çok daha fazla ülke için hizmet verecek.

Facebook tarafından paylaşılan sayılara nazaran yeni güvenlik sistemine geçirilen 1.5 milyon hesaptan neredeyse 950 bin tanesi iki faktörlü doğrulamayı etkin hale getirmiş vaziyette.

Şirket, 2FA özelliğini devreye almayan tüm hesapların risk taşıdığını ve gelecekte bu özelliğin herkes için zarurî hale getirilebileceğini açıkladı. Bununla birlikte gazeteciler ve politikler üzere yüksek risk gurubuna alınan şahısların hesapları süreksiz olarak kitlenecek. Bu hesaplar silinmeyecek lakin iki faktörlü doğrulamaya geçene kadar da hesaplarına erişim sağlayamayacaklar.

Pekala sizler Facebook’un iki faktörlü doğrulamayı mecburî hale getirmesi hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı lütfen ihmal etmeyin.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.