Anasayfa / Alışveriş / Facebook, 2021’in en berbat şirketi oldu!

Facebook, 2021’in en berbat şirketi oldu!

Yahoo Finance, her Aralık ayında piyasa performansına ve o yıl elde ettiği başarılara nazaran yılın şirketini seçiyor. Meta halinde karşımıza çıkan Facebook, 12 ay boyunca yaşanan çalkantılı tartışmalar ve kamuoyu yansısı ile Yahoo Finance tarafından yılın en makus şirketi olarak taçlandırıldı.

Microsoft (MSFT), bu yıl 2 trilyon piyasa pahasını ve Aralık ayı itibariyle pay senedi fiyatında yüzde 53’e varan artışla yarışı tamamladı. Lakin toplumsal medya devi Facebook’un bu yıl Metaverse olarak tekrar markalaşması, görünüşe nazaran kullanıcılarını rahatsız etti.

Facebook, Çin şirketini geçemedi

Her yıl yılın en âlâ şirketini taçlandıran Yahoo Finance için Microsoft en üst sırada yer alıyor. Bununla birlikte Yahoo Finance, yılın en berbat şirketi için de hazırlıklar yaptı. Bu seçim için Meta olarak bilinen Meta, en üst sırada yer alıyor.

1000’den fazla kişinin katıldığı ankete nazaran Facebook, Çin’in e-ticaret platformu olan ‘Alibaba’ya kıyasla yüzde 50 daha fazla oy aldı. Bu durumda da yılın en makûs şirketi olarak seçildi.

Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg‘e nazaran şirket, yeni bir tarafın başlangıcı olarak “Meta” ismi altında yine bir marka haline geldi. Bu yeni ismin büsbütün dijital olan “Metaverse” dünyasını oluşturma amacına de ahenk gösteriyor.

Facebook kendini kurtarabilir mi?

Ankete katılanlar, sansür ile ilgili tasaları, Instagram’ın akıl sıhhati üzerindeki tesiri ve mahremiyetle ilgili raporların yanı sıra Facebook’a karşı bir şikayet isteğine sahip. Anket sonuçları şirket için olumlu olmasa da, iştirakçilerin yüzde 30’u Facebook’un kendini kurtaracağı konusunda olumlu düşünüyor.

Birtakım anket iştirakçileri, Facebook’un yaptıklarını, kabul ederek, özür dileyerek ya da bir ziyanını bilakis çevirmek için bir vakfa kârının değerli ölçüsünü bağışlayarak kendisini kurtarabileceğini belirtti. Kimi şahıslar ise Meta’nın yine bir marka haline gelme konusunu, alaycı bir teşebbüs olarak görüyor.

Değerli ölçüde cevap, yöneticilere ve kurucu ve CEO Mark Zuckerberg’e odaklandı. Anketteki kızgın yatırımcılar için ise kendini kurtarmanın yolu ise pay senedinin fiyatını arttırmak biçiminde.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: