Anasayfa / Alışveriş / Discord, sunucular için premium üyelik seçeneği getirdi

Discord, sunucular için premium üyelik seçeneği getirdi

Discord, içerik oluşturucuların sunuculardan gelir elde etmelerini sağlayacak premium üyelik seçeneğini duyurdu. Yeni özellik, isminden de anlaşılabileceği üzere sunucuların aylık aboneliğe tabi olmasını sağlayacak. Platformda topluluk sahibi olan herkes, premium üyelikler sayesinde harici bağış sitelerine gerek kalmadan Discord üzerinden gelir elde edebilecek.

Premium üyelik seçeneğini, en çok topluluk sahipleri istiyordu. Başta Twitter, YouTube, Twitch olmak üzere pek çok platformda direkt içerik üreticiye abone olarak finansal manada takviye sağlamak mümkünken; Discord şimdiye kadar bu türlü bir imkan sunmuyordu. Bu nedenle sunucusundan para kazanmak isteyenler, Patreon üzere bağış sitelerini kullanıyordu.

Discord sunucuları, üyelere özel olacak

Hudutlu sayıda sunucu ile test edilmeye başlanan premium üyelik seçeneği etkin edildiğinde, üyelerin abone olmak için fiyat ödemesi gerekecek. Üyelik fiyatlarını ise en az 2.99, en fazla 99.99 Amerikan doları olmak üzere sunucu sahibi şahsen belirleyecek. Discord, her abonelikten yüzde 10 komite kesecek ve geri kalanını sunucunun sahibine aktaracak.

Premium üyelik gerektiren kanalların yanında küçük bir mavi yıldız simgesi yer alacak. Abone olduğunuzda ne çeşit ayrıcalıklar elde edeceğinize de sunucunun sahibi karar verecek. Yani her premium kanal birebir özelliklere sahip olmayacak. Bununla birlikte sunucu sahibi isterse yalnızca abonelerin katılabileceği kanal açarak topluluğunu daha özel hale getirebilecek.

Discord Mühendislik Yöneticisi Sumeet Vaidya, hususla ilgili açıklamasında “Discord’un premium üyelikler üzere eserleri aracılığıyla daha fazla içerik oluşturucu ve topluluğa konut sahipliği yaptığını görüyoruz.” dedi. Premium üyeliklerin, hem Discord’un hem de içerik üreticilerin uzun vadede yatırım yapmalarını sağlamak için en uygun yol olduğunu belirten Vaidya, şunları ekledi:

[Premium üyelik] Bu, içerik oluşturucuların en çok istediği özelliklerden biriydi. İçerik oluşturucular, üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla para kazanabiliyorlardı, artık bunu Discord’da da yapabilecekler. İçerik oluşturucuların mümkün olduğunca çok para kazanabildiklerinden emin olmak ve tıpkı vakitte Discord’un da bir ölçü para kazanmasını sağlayarak muvaffakiyet yakalamayı umuyoruz.

Discord, premium üyelik seçeneğini sonlu sayıda sunucu ile denemeye başladı. Çok yakında tüm sunucuların erişimine açacağını duyurdu.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: