Anasayfa / Alışveriş / Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken toplumsal medya açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikkat çeken toplumsal medya açıklaması!

Geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yeni Toplumsal Medya Kanunu, bir mühlet evvel maksadına ulaştı. Facebook, Twitter, YouTube ve Pinterest üzere platformlar, Türkiye’ye temsilci atayarak ofislerini açtı. Kanun, bilhassa irtibat konusundaki sıkıntıları aşmak ve kullanıcı datalarının güvenliğini sağlamak için epeyce kıymetli bir adım olarak görüldü.

Lakin bu durum, toplumsal medya platformları ile ilgili tartışmaları dindirmeye yetmedi. Bugün düzenlenen Türk Kurulu Medya Forumu aktifliğine bir görüntü ileti gönderen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hayli çok konuşulacak açıklamalar yaptı. İşte ayrıntılar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Medya ve bağlantı konusunda kendi göbeğimizi kesmeliyiz

Aktifliğe görüntü gönderen Erdoğan, şu tabirleri kullandı. “Günümüzde toplumsal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte tüm insanlıkla birlikte biz de sık sık dezenformasyon kampanyalarına maruz kalıyoruz. Palavra ve çarpıtılmış haberler sebebiyle dünyada milyonlarca savunmasız insanın hayatı kararmakta, önemli travmalar ve dramlar yaşanmaktadır. Hiçbir kontrolün yahut otokontrolün olmadığı toplumsal medya mecraları, bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin ulusal güvenliğini tehdit eder pozisyona gelmiştir.

Cumhurbaşkanı’nın görüntü gönderdiği Türk Kurulu Medya Forumu aktifliğinin YouTube’a yüklenen görüntüsü. (Konuşma 53. dakikada başlıyor)

Dijital faşizmin yıkıcı tesirinden ne kadar gelişmiş olursa olsun hiçbir ülke ve toplum azade değildir. Türk dünyası, dijital faşizmin yanı sıra milletlerarası basının ikili standardından da müzdariptir. Öbür stratejik sorunlarda olduğu üzere medya ve bağlantı konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Türk dünyası olarak bu konuda inisiyatif almalı, deneyim paylaşımına gitmeli, güç birliği yapmalı ve elimizdeki imkanları en tesirli biçimde değerlendirmenin yollarını aramalıyız.”

Erdoğan tarafından yapılan kelam konusu açıklama yerli dijital medya platformları için çalışmaların hızlanacağı istikametinde sinyal verirken, “Yeni yasaklar mı geliyor? sorusunu akıllara getirdi. Aslında hükümet hali hazırda yeni bir toplumsal medya yasası üzerinde çalışıyor. Fakat bu yasanın detayları ve içeriği şimdi bilinmiyor.

Pekala siz bu mevzu hakkında neler düşünüyorsunuz? Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya ile ilgili yaptığı açıklamalarda haklı mı? Görüşlerinizi ve niyetlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: