Anasayfa / Alışveriş / Clubhouse’dan iOS kullanıcılarına Türkçe müjdesi!

Clubhouse’dan iOS kullanıcılarına Türkçe müjdesi!

Sesli sohbet uygulaması Clubhouse, eski popülaritesini yine kazanmak için yeni özellikler ile karşımıza çıkıyor. Bu manada uygulama Türk kullanıcılarını da sevindiren yeni bir özellik duyurdu. Buna nazaran Clubhouse, iOS kullanıcıları için Türkçe de dahil canlı altyazı dayanağına sahip olacak.

Clubhouse Türkçe takviyesi ve yeni canlı altyazı özelliği

Canlı altyazı özelliği, Twitter Spaces üzere rakiplerde hali hazırda yer alıyor. Clubhouse ise bu bilhassa işitme engelliler için de ulaşılabilir olacak. Ortaya çıkan Clubhouse canlı altyazı özelliği, şimdilik yalnızca iOS kullanıcıları için devrede. Fakat yakın bir vakitte Android kullanıcıları için de bu altyazı özelliğinin kullanıma girmesi beklentiler ortasında.

Canlı altyazı özelliği şu an için 13 lisan için dayanaklı durumda. Türkçe takviyesinin de bulunması ise Türk kullanıcılarını tekrar Clubhouse uygulamasına dönmesini sağlamak açısından kıymetli.

Buna nazaran Clubhouse canlı altyazı takviyesi sunan lisanlar İngilizce, Kantonca, Mandarin Çincesi, Yue Çincesi, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Japonca, Korece, İspanyolca, Arapça, Rusça, Türkçe biçiminde. Clubhouse’ın yaptığı kısa açıklamada ise özelliğin çeviri yapıp yapmadığına dair bir bilgi yok.

Lakin birinci gelen bilgilere bakılırsa Clubhouse canlı altyazı uygulaması tıpkı vakitte lisanlar ortasında çeviri de yapıyor. İspanyol bir kullanıcı İspanyolca için altyazının harika çalıştığını fakat İspanyolca İngilizce ortasında hiç de başarılı olmadığı yorumları yaptı. Bu yoruma ise bir Clubhouse yazılım mühendisi cevap verdi.

Clubhouse’un altyazı özelliği duyurusuna İspanyol bir kullanıcıdan karşılık geldi

Kullanıcıdan ekran imgesi isteyen mühendis, sorunun lisanlar ortası algılama da olabileceğini açıkladı. Bu açıklamya bakılırsa Clubhouse canlı altyazı özelliği için çeviri şimdi test etabında.

Clubhouse, geçen sene başında karşımıza çıktı ve kısa müddette sesli sohbet odalarını hayatımıza getirdi. Uzun mühlet yalnızca iOS dünyasına özel uygulama ayrıyeten davetiye ile çalışıyordu. Buna nazaran uygulamaya kayıt olmayı başarabilen her üyenin iki davetiye gönderme hakkı vardı. Mayıs ayında Android’e de gelen uygulama bir mühlet sonra davetiye sisteminden de vazgeçti.

Uygulamanın davetiye sisteminden vazgeçmesi ve Android dünyasına açılması ise biraz geç kaldı. O periyotta Twitter Spaces çoktan Android kullanıcılarını kendi sohbet odalarına çekmeyi başardı. Üzerinden neredeyse bir yıl geçtikten sonra ise sesli sohbet odaları eski popülerliğinin çok uzağında kaldı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: