Anasayfa / Alışveriş / Clubhouse, 13 yeni lisan seçeneği ekledi!

Clubhouse, 13 yeni lisan seçeneği ekledi!

Sesli sohbet uygulaması Clubhouse, bünyesine yeni lisan seçenekleri eklediğini açıkladı. Teşebbüsçüler Paul Davison ve Rohan Seth‘in 2020 yılında kurduğu platform, dünyada büyük ses getirdi. Instagram ve Facebook üzere toplumsal medya platformlarının tersine bu toplumsal ağ manzara odaklı değil. Uygulamada kullanıcılar, sohbet odalarında sesli bağlantı kuruyor. Bu istikametiyle uygulama süratli bir formda milyonlarca kullanıcıya ulaştı.

Son haberlere nazaran, sesli sohbet platformu 13 yeni lisan seçeneğiyle karşımızda. İşte Clubhouse’ın yeni lisan destekleri…

Clubhouse, lisan dayanaklarına Almanca da ekledi

Erişimini global çapta daha çok yaymak isteyen uygulamada artık yeni lisanlar de var. Clubhouse’ın açıkladığı 13 lisan şu halde; Hintçe, Kannada, Malayalam, Tamil, Telugu, Fransızca, Almanca, Endonezya lisanı, Japonca, Korece, İtalyanca, Portekizce (Brezilya) ve İspanyolca.

Clubhouse uygulamasında Türkçe lisan dayanağı ise hala yok. Lakin tekrar de ülkemizde de süratli bir halde yayıldığını belirtelim. Çünkü kozmik olarak kabul edilen İngilizce dayanağı milyonlarca kullanıcıya kolaylık sağlıyor. Bu ortada, Twitter’daki sohbet odaları (Spaces) özelliğinin çıkmasıyla bu uygulamaya olan ilgi biraz azaldı.

Clubhouse platformunun lisan seçeneklerine dönecek olursak, bir ayrıntıyı eklemekte yarar var. Lisan takviyesi şu anda sadece Android kullanıcılarına sunulacak. Lakin platform, yakında tüm dünyadaki iOS kullanıcıları için de kullanıma açacak.

Bu ortada, lisan seçenekleri ortasında hala Rusça, Arapça, Çince üzere dünyada en çok konuşulan lisanlardan kimileri yok. Lakin Hindistan ve civarındaki lokal lisanların olması dikkat çekiyor. Bunun nedeni, Clubhouse’ın Hindistan’daki kullanıcılar ortasında önemli bir büyüme görmesi. Statcounter datalarına nazaran, Hindistan’da insanların yüzde 95’ten fazlası Android kullanıyor. Çok küçük bir iOS tabanı mevcut (yüzde 3).

Clubhouse Memleketler arası Lideri Aarthi Ramamurthy, “Mumbai ve Paris’ten Sao Pãulo ve Jakarta’ya kadar insanların Clubhouse’u kendilerine biraz daha mahallî hissettirecek biçimde deneyimlemeleri için yakında iOS ve ek lisanlar için dayanak sağlayacağız.” dedi.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: