Anasayfa / Alışveriş / Cambrigde Analytica skandalı, Facebook’un peşini bırakmıyor

Cambrigde Analytica skandalı, Facebook’un peşini bırakmıyor

Facebook, 2018 yılında ortaya çıkan Cambrigde Analytica skandalı nedeniyle yargılanmaya devam ediyor. Avustralya Federal Mahkemesi, Facebook’un Avustralya’da şahsî bilgi toplamadığı tarafındaki temyiz başvurusunu reddetti.

Cambridge Analytica skandalı, Donald Trump’ın 2016 seçim zaferi ve Brexit kampanyası için siyasi profil oluşturmak için toplanan datalar nedeniyle 2018’den bu yana medyada geniş yer buldu. Birçok ülkede cezaya çarptırılan Meta, Avustralya mahkemelerinden kaçamadı.

Avustralya, Cambridge Analytica için Facebook’a ceza kesecek

Meta, Avustralya’da ticari faaliyet yürütmediğini açıklamıştı. Cambridge Analytica skandalı nedeniyle yargılanan şirket, davanın kendi lehine sonuçlanması için temyiz başvurusu yaptı.

Avustralya zımnilik maddelerine nazaran, Cambridge Analitica skandalına misal durumlarda bir hukuksal kişinin dava açması gerekiyor. Meta, temyiz müracaatında ticari faaliyet ve şahsî data

Avustralya Bilgi Komitesi Ofisi (OAIC) tarafından açılan dava için yeni karar açıklandı. OAIC, iki yıldır Facebook ile ilgili çalışmaların devam ettiğini, dava sürecinin devam edeceğini duyurdu.

Mahkeme heyeti, Meta’nın Avustralyalı kullanıcıların fizikî aygıtlarına çerez yüklemesinin iş yapma ve şahsî bilgi toplama kanununa muhalif olduğunu açıkladı. Yargıç Nye Perram, “Federal Mahkeme’nin oybirliği ile dayanağını aldık. Meta, Avustralya’da faaliyet yürütmediğini açıklasa da ülkemizdeki kullanıcıların aygıtlarına erişebildiği gerçeğini değiştirmiyor.” tabirlerini kullandı. Facebook, 300.000’den fazla Avustralya kullanıcısının bilgisini paylaştığı için yargılanmaya devam edecek.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.