Anasayfa / Alışveriş / Bruce Willis afazi nedeniyle oyunculuğu bıraktı: Toplumsal medya yıkıldı

Bruce Willis afazi nedeniyle oyunculuğu bıraktı: Toplumsal medya yıkıldı

Hollywood dünyasının efsane isimlerinden biri olan Bruce Willis, 67 yaşında mesleğini noktalamak zorunda kaldı. Usta oyuncu, konuşulanları manaya ve tabir etme yeteneği kaybına yol açan afazi hastalığı yüzünden oyunculuğu bıraktı.

Bruce Willis’in kızı Rumer Willis tarafından Instagram’da paylaşılan açıklama sonrasında, sinema dünyasında büyük bir kayıp yaşandığı öğrenildi. Yaklaşık 40 yıldır sinema dünyasında olan Bruce Willis, hastalığıyla toplumsal medyada gündem oldu. Pekala ya Willis’i yakalayan afazi nedir?

Afazi teşhisi konan Bruce Willis mesleğini noktaladı

Bruce Willis’in kızı Rumer Willis toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, sıhhat meseleleri nedeniyle babasının oyunculuğu bıraktığını duyurdu. Rumer Willis verdiği demeçte, babasına bilişsel yeteneklerini etkileyen afazi teşhisi konduğunu lisana getirdi.

View this post on Instagram

A post shared by Rumer Willis (@rumerwillis)

Bruce Willis’in kızı açıklamasında, “Bruce’un harika destekçilerine, bir aile olarak, sevgili Bruce’umuzun kimi sıhhat sıkıntıları yaşadığını ve yakın vakitte bilişsel yeteneklerini etkileyen afazi teşhisi konduğunu paylaşmak istedik” dedi.

Tıp dünyasına nazaran afazi, “beynin lisandan sorumlu kısmının hasar görmesinden kaynaklanan bir hasar” olarak tanımlanıyor. Bozukluk, söylenenlerini anlaşılmasını, okuma ve yazmayı etkileyebilir. Kişinin, diğerleriyle irtibat kurma ve konuşma yeteneğini de kısıtlayabilir.

67 yaşındaki ünlü aktör, birinci çıkışını 1985 yılında başlayan Mavi Ay (Moonlighting) dizisiyle yapmış ve 1987’de Emmy kazanmıştı. Fakat Willis, en çok Sıkıntı Vefat serisinde John McClane’i oynamasıyla tanındı.

Willis ayrıyeten Beşinci Element (1997), Armageddon (1998) ve Altıncı His (1999) üzere gişe rekorları kıran sinemalarda rol aldı. Willis’in öteki klasikleri ortasında Son Misyon (1991), Vefat Bayana Yakışır (1992), Pulp Fiction (1994) ve 12 Maymun (1995) olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

Pekala ya siz Bruce Willis ve yakalandığı afazi hastalığıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: