Anasayfa / Alışveriş / Birinci şaşırttı! İşte en çok kullanılan uygulamalar

Birinci şaşırttı! İşte en çok kullanılan uygulamalar

Toplumsal medya platformlarının kullanımıyla alakalı tahliller paylaşan veri.ai (eski ismiyle App Annie), 2022 yılının birinci raporunu yayınladı. Uygulamaları indirme sayısı, müşteri harcamaları ve aylık etkin kullanıcı sayısı olmak üzere üç alanda inceleyen veri.ai’nin bilgilerine nazaran birinci çeyrekte toplumsal medya mecraları yükselişteydi.

Pandemi nedeniyle uzaktan eğitim ve iş modelinin yaygınlaşmasıyla birlikte popülaritesi artan Zoom, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok indirilen uygulamalar sıralamasında 10’uncu oldu. Görüntü konferans yazılımı aylık etkin kullanıcı bakımından en tanınan olan uygulamalar ortasına giremezken, birinci ise şaşırttı.

Facebook, en çok kullanılan uygulama oldu

Veri.ai datalarına nazaran Facebook, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok kullanılan uygulama oldu. Peşinden tanınan iletileşme uygulaması WhatsApp gelirken, üçüncülük koltuğuna Instagram oturdu. Çabucak akabinde ise Facebook Messenger uygulaması geliyor.

Yani listenin birinci dördünü, bu platformların sahibi Meta domine ediyor. Aylık 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan TikTok, Veri.ai’nin listesine beşinci sırada girerken; onu Amazon, Telegram, Twitter, Spotify ve Netflix takip ediyor.

Harcamalarda TikTok başkan

Taşınabilir uygulama harcamalarını da araştıran Veri.ai’ye nazaran kullanıcılar 2022’nin birinci çeyreğinde en fazla TikTok’ta harcama yaptı. Google’ın sahibi olduğu YouTube listeye ikinci sırada girdi. Tanınan tanışma uygulaması Tinder üçüncü olurken, bu yıl Türkiye’de faaliyete başlayacak olan Disney+ ve HBO Max peşinden geldi.

Veri.ai mevzuyla alakalı açıklamasında şu bilgileri paylaştı:

Genel olarak, uygulamalara yapılan tüketici harcamasının iki yıl içinde yüzde 40’ın üzerinde arttığını, 2020’nin birinci çeyreğiyle kıyasladığımızda toplam harcamanın iOS için yüzde 42 ve Google Play için yüzde 44 arttığını kestirim ediyoruz.

Öte yandan Instagram, 2022’nin birinci çeyreğinde en çok indirilen taşınabilir uygulama olmayı başardı. Meta’ya bağlı toplumsal medya platformunu ezeli rakibi TikTok takip etti. Facebook, üçüncülük koltuğuna oturdu ve WhatsApp da en çok indirilen dördüncü taşınabilir uygulama oldu. Çabucak akabinde Snapchat geliyor.

En çok hangi taşınabilir uygulamayı kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorum kısmında yahut SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.