Anasayfa / Alışveriş / Bankanın Tarihçesi

Bankanın Tarihçesi

Bankanın Tarihçesi

Dünyanın ilk bankası olarak adlandırılmasa da aslında ilk banka milattan önceye kadar dayanmaktadır. Dünyanın ilk bankası günümüz banka sisteminden farklı çalışmaktaydı. Milattan önce 18.yy kadar uzanan bir banka tarihi vardır. İlk bankacılık örneğini Babil dönemlerinde görmekteyiz. Tabi bu dönemlerde para çok kullanılmadığı için daha çok tarım ürünleri saklanıp korunmaya çalışmıştır dönemlerde ibadet mekânları banka olarak kullanmaktaydı.

Efes’te bulunan Artemis Tapınağı, milattan önce 6. yüzyılda banka olarak kullanılan ibadethanelerinden yalnızca bir tanesiydi. Ayrıca eski banka olarak da kullanılan ibadet mekânı aynı zamanda dünyanın 7 harikasından biridir. Sonrasında tekrar milattan önce antik Yunan ve Roma döneminde modern bankacılığa daha benzer oluşumları görmekteyiz. Bankacılık yeni gelişimiyle artık özel eşyaları da saklayabileceğimiz bir yer haline gelmiştir.

Bu tarihle birlikte faiz ve para kavramları bankacılık ile bütünleşmişlerdir. Devletlerlerden bağımsız olarak zengin tüccarlar banka girişimde bulunmuş ve özel bankacılık durumu ilk olarak oluşturulmuştur. Ülkeler arası paralar da deniz yoluyla sağlanmaktadır. Milattan sonra 2.yüzyıla gelindiğinde Roma hükümdarlığı bankacılık hakkında bazı yasal düzenlemeler getirmiştir, çeşitli yenilik faaliyetlerinde bulunmuştur.

Bu şekilde bankacılık daha düzenli hale gelmiş ve resmi bir oluşum haline gelmiştir. Bankacılık Avrupa’dan önce Mezopotamya bölgesinde günümüz bankacılık sistemine benzeyen bir sistem kullanılmaktadır. Anadolu ve İstanbul’da ilk bankacılık faaliyeti 1845 yılında İstanbul Bankası’nın kurulmasıyla başlamıştır.

Daha sonra Ottoman Bank ve Osmanlı Bankası ile ülkemizdeki banka sistemi geliştirilerek devam etmiştir. O zamanlardan bu zamana kadar gelen bir isim olan Ziraat Bankası’nın tarihi de yine oldukça köklüdür. Ziraat Bankası, resmi bir banka olmadan önce “Memleket Sandıkları” olarak adlandırılıyordu.


İlginizi Çekebilir

Elon Musk, Trump’ın Twitter hesabını açacak mı? Şirket karıştı

Şirket paylarına ortak olduktan sonra Twitter’ı karıştırmayı başaran Elon Musk, artık de eski ABD Lideri Donald Trump’a umut olabilir. Twitter ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: