Anasayfa / Alışveriş / Apple’ın tartışmalı zımnilik siyaseti toplumsal ağlara değerliye patladı

Apple’ın tartışmalı zımnilik siyaseti toplumsal ağlara değerliye patladı

Apple, Nisan ayında kullanıma sunduğu iOS 14.5 güncellemesiyle iPhone ve iPad’lere ‘Takip Etme’ özelliği getirdi. Birinci olarak WWDC 2020 aktifliği kapsamında iOS 14 ile tanıtılan bu özelliğin aslında daha erken hayata geçmesi planlanıyordu. Lakin Apple, geliştiricilere Uygulama İzleme Şeffaflığı siyasetine ahenk sağlayabilmeleri için müddet tanıdı.

Uygulama İzleme Şeffaflığı; telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların, sizi üçüncü taraf hizmetler ve web siteleri aracılığıyla takip etmelerinin önüne geçiyor. Telefondaki Zımnilik ayarlarına yerleştirilen ‘Takip Etme’ kısmında dilediğiniz uygulamanın takip müsaadesini kapatabiliyorsunuz. Bu özelliğe en çok karşı çıkanlardan biri Facebook olmuştu.

Uygulama İzleme Şeffaflığı, 10 milyar dolara yakın kaybettirdi

Financial Times tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, Apple’ın saklılık siyasetinden etkilenen Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube 9.85 milyar dolar ziyana uğradı. Bu platformlar gelirlerinin değerli bir kısmını mobilde kullanıcılara gösterdiği reklamlar sayesinde elde ediyor.

Takip etme müsaadesini iptal ettiğiniz uygulama, iPhone ve iPad’inizdeki IDFA (Apple Reklam Verme Kimliği) tanımlayıcısını kullanamıyor. Geliştiricilerin sizi takip edip reklam bilgilerinizi özelleştirmek için bu tanımlayıcıya erişebilmeleri gerekiyor. Fakat müsaade vermediğiniz uygulama IDFA’ya erişemiyor, erişemediği için size özel reklamlar gösteremiyorlar.

En çok etkilenen şirket Facebook oldu

Adtech danışmanı Eric Seufert, Financial Times’a verdiği demeçte, “En çok etkilenen platformlardan kimileri -özellikle Facebook- Uygulama İzleme Şeffaflığı nedeniyle altyapılarını sıfırdan inşa etmek zorunda” dedi. Bunun en az bir yıl süreceğini argüman eden Seufert şöyle konuştu:

“Yeni araçların ve framework’lerin kullanıcılara sunulmadan evvel sıfırdan geliştirilmesi ve kapsamlı bir biçimde test edilmesi gerekiyor. Yeni bir altyapı kurmanın en az bir yıl süreceğine inanıyorum.”

En büyük reaksiyon Facebook’tan geldi

Apple’ın kapalılık özelliğinin hayata geçmesini takiben Facebook, iOS kullanıcılarından yardım istedi. Yararının değerli kısmını ferdî reklamlardan elde eden şirket, iPhone sahiplerinden takip müsaadesi istedi. “Facebook’u fiyatsız tutmamıza yardımcı ol” üzere tabirler kullanan toplumsal ağ yansıların odağına yerleşti.

https://twitter.com/ashk4n/status/1388270878870310912

Facebook bununla da kalmayıp geçtiğimiz aylarda gazetelere tam sayfa ilan verdi. “Apple’a karşı duruyoruz” diyerek iOS aygıtlardaki takip etme özelliğini eleştiren şirket, küçük işletmeleri reklam gelirlerinin azalacağı istikametinde uyardı.

Apple, Facebook’un bu kampanyasına direkt karşılık vermedi. Lakin ilandan aylar evvel, toplumsal medya şirketinin “kullanıcı saklılığına değer vermemekle” itham etti.

Snapchat CEO’su da Apple’ı suçladı

Snapchat uygulamasının sahibi Snap Inc, 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,07 milyar dolar çıkar elde ettiğini açıkladı. Şirket üçüncü çeyrekte 1,1 milyar dolar gelir kazanacağı tarafında iddiada bulunmuştu. Fakat bu maksadına ulaşamadığı anlaşıldı. Snap Inc CEO’su Evan Spiegel ise Apple’ı gaye gösterdi.

“Apple’ın Haziran ve Temmuz aylarında iOS için geniş çapta kullanıma sunduğu yeni ‘reklam takibi’ değişikliği, işlerimizi olumsuz etkiledi” diyen Evan Spiegel, “Bu bizim için katiyetle hudut bozucu bir şey” sözlerini kullandı.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: