Anasayfa / Alışveriş / Apple’dan Facebook’a darbe! Rekor gelir kaybı yaşayacak

Apple’dan Facebook’a darbe! Rekor gelir kaybı yaşayacak

Facebook’un ana şirketi Meta, Apple’ın geçen yıl yaptığı küçük lakin tesirli bir değişiklik nedeniyle bu yıl 10 milyar dolar kaybedecek. Toplumsal medya devi tarafından düzenlenen dördüncü çeyrek çıkar konferansı görüşmesinde, “iOS‘un genel olarak 2022’de işimiz üzerindeki tesiri 10 milyar dolar civarında.” sözleri kullanıldı.

Nisan 2021’de Apple, iOS 14.5 güncellemesiyle takip etme konusunda tüm yetkiyi kullanıcıya verdi. Bu müsaade, Facebook uygulamalarının binlerce iOS kullanıcısını takip etmesini engelledi ve Meta CFO David Wehner, Facebook’un reklam gelirine büyük ziyan verdiğini söyledi.

Facebook, Apple yüzünden 10 milyar dolar kaybedecek

Meta’nın birincil gelir kaynağı, dünyanın en büyük toplumsal platformlarından kimilerini (Facebook, Instagram ve WhatsApp) işletmesinden elde ettiği devasa kullanıcı bilgileri veritabanına dayanan reklamcılık kısmıdır.

Apple, kullanıcılara bu uygulamaları öteki uygulamalarda izlemelerini engelleme seçeneği sunduğunda, Facebook için reklam datalarını toplamanın birincil yolunu ortadan kaldırdı. Değişiklik, Apple’ın Nisan 2021’de başlatılan iOS 14.5 güncellemesinin bir modülü olarak geldi ve uygulama yayıncılarını, reklam satışları için davranışı izlemek için müsaade isteyen açılır pencere eklemeye zorladı.

Kullanıcılar iOS aygıtlarında bu seçeneği devre dışı bırakırsa Apple, o uygulamanın reklamcılar tarafından çeşitli dataları toplamasını mahzurlar.

Birinci raporlara nazaran, güncellemeyi indiren iPhone kullanıcılarının %95’inden fazlası reklam izlemeyi devre dışı bırakıyordu. Meta’nın varsayımına nazaran bu, reklam gelirinin önümüzdeki yıl 10 milyar dolar kaybetmesine sebep olacak.

“Reklam gelirlerindeki düşüş konusunda kesin olamayız, bu yalnızca bir iddia. Tesirleri azaltmak için çok çalışıyoruz ve reklamları, kullanıcılar için hem daha alakalı hem de daha tesirli hale getirmeye çalışıyoruz.”

Facebook ayrıyeten kullanıcı sayısında birinci defa düşüş olduğunu bildirdi ve bunun sonucunda ana şirket Meta’nın payı büyük bir darbe aldı: Pay başına %25 kadar düşerek 323 dolardan 245 dolara geriledi ve bir gecede piyasa bedelinden 230 milyar doları sildi.

Apple’ın iOS 14.5 ile aldığı uygulama takip kararı ve Meta’nın iş gelirleri hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmında ve SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz. 


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: