Anasayfa / Alışveriş / 16 yaşındaki genç kız, TikTok sayesinde mevtten kurtuldu!

16 yaşındaki genç kız, TikTok sayesinde mevtten kurtuldu!

Toplumsal medya hayatımızın epeyce kıymetli bir kesimi. Bu nedenle pek çoğumuz günümüzün büyük bir kısmını burada geçiriyor, platformlarda gördüğümüz akımların modülü oluyoruz. Ekseriyetle cümbüş gayeli olan bu durum, bazen de öğretici olabiliyor.

Bunun son örneği kısa müddet evvel ABD‘nin Kentucky eyaletinde yaşandı. 16 yaşındaki bir kız, kaçırıldı. Neyse ki TikTok isimli toplumsal medya platformundan öğrendiği bir el işaretini uygulayan genç, tehlikede olduğunun sinyalini vererek kendini kurtardı. İşte ayrıntılar…

TikTok sayesinde yardım çağırdı!

Olay, bir mühlet evvel açıklanan bir polis raporu sayesinde ortaya çıktı. Buna nazaran, 5 Kasım‘da polisi arayan bir motosiklet şoförü, trafikteki bir aracı ihbar etti. Araç içerisinde bulunan kızın kuşkulu tutumları olduğunu söyleyen şoför, tehlikedeyim manası veren bir el işareti yaptığını da belirtti.

Kanada Bayanlar Vakfı tarafından geliştirilen üniversal yardım işareti

İhbar üzerine çabucak harekete geçen yetkililer, motosiklet şoförünün de yardımıyla kuşkulu aracın anlık formda takip etmeyi başardı. Daha sonra genç kız önü kesilerek durdurulan aracın içinden sağ salim kurtarıldı. olayın çabucak akabinde gencin 2 Ekim‘de Kuzey Karolina’dan kaybolduğu açıklandı.

Yaşanan olay, yanlışsız kullanılan toplumsal medyanın ne kadar değerli olduğunu ve insanları bilgilendirme konusunda ne kadar yararlı olduğunu gösterdi. Pekala bu işaretin manası ne? Kanada Bayanlar Vakfı tarafından tanıtılan acil durum el işareti, tüm dünyada bayanların gizlice yardım istemesi yahut badirede olduğunu göstermesi için kullanılan bir el işareti. Hareket kozmik olarak “Yardıma gereksinimim var” manasına gelir.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce TikTok üzere toplumsal medya platformları insanları bilinçlendirmek için daha verimli bir biçimde kullanılmalı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir

Meta’da skandal: Instagram, taciz karşısında sessiz kalıyor!

Dijital Nefretle Çaba Merkezi, Instagram kullanıcılarının bildirilerini bahis alan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına nazaran Instagram ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: